This Week's Seminars and Talks

Title: Strict comparison and $\mathcal Z$-absorption of nuclear $C^\ast$-algebras III

Speaker: Junping Liu 刘俊平  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00- 11:00, May 2, 2017




Past Seminars and Talks

Title: Strict comparison and $\mathcal Z$-absorption of nuclear $C^\ast$-algebras II

Speaker: Junping Liu 刘俊平  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00- 11:00, April 25, 2017

 

 

Title: Higher Rho Invariant and Higher Index of Signature Operator

Speaker: Hongzhi Liu  (Shanghai Center for Mathematics)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 - 11:00, April 18, 2017

 

 

Title: Homomorphisms Factored through Interval Algebras

Speaker: Junping Liu  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 - 15:00, April 10, 2017

 

 

Title: Enlargeability and Coarse Index Theory

Speaker: Dapeng Zhou  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 - 11:00, April 10, 2017

 

 

Title: On Certain C$^\ast$-dynamical Systems

Speaker: Wei Sun  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 - 16:20, April 7, 2017

 

 

Title: Coarse Geometry and Higher Index Problems on Warped Cones

Speaker: Qin Wang  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 - 15:00, April 7, 2017

 

 

Title: On the (Strong) Novikov Conjecture of Locally Compact Groups for Low Degree Cohomology Classes

Speaker: Yoshiyasu Fukumoto  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 - 11:00, April 7, 2017

 

 

Title: Matrix Type Actions on Noncommutative Tori

Speaker: Zhuofeng He  (Tokyo University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 - 15:00, April 6, 2017

 

 

Title: Cross Product of finite von Neumann algebras with Property Gamma

Speaker: Wenhua Qian  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 - 11:00, April 6, 2017

 

 

Title: Arithmetic Progressions in Amenable Groups

Speaker: Huichi Huang  (Chongqing University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 - 15:00, April 5, 2017

 

 

Title: A Self-absorbing Action on the Jiang-Su Algebra

Speaker: Qingyun Wang  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 - 11:00, April 5, 2017

 

 

Title: Noncommutative Metrics on Twisted Group C$^\ast$-algebras

Speaker: Botao Long  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 - 16:20, April 3, 2017

 

 

Title: KMS states on right LCM semigroup C$^\ast$-algebras

Speaker: Nadia Larsen  (University of Oslo)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 - 15:00, April 3, 2017

 

 

Title: Non-unital simple C$^\ast$-algebras

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, April 3rd, 2017

 

 

Title: Semigroup $C^\ast$-algebras and toric varieties

Speaker: Joachim Cuntz

Location: Science Building A1510

Time: 3:00 pm - 4:00 pm, March 31th, 2017

 

 

Title: Higher signature and a codimension two phenomenon

Speaker: Zhizhang Xie

Location: Science Building A1510

Time: 1:50 pm - 2:50 pm, March 31th, 2017

 

 

Title: Classification of von Neumann algebras

Speaker: Stefaan Vaes

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, March 31th, 2017

 

 

Title: $C^\ast$-algebras of hyperbolic groups - To infinity and back

Speaker: Bogdan Nica

Location: Science Building A1510

Time: 3:20 pm - 4:20 pm, March 30th, 2017

 

 

Title: Classification of simple projectionless $C^\ast$-algebras

Speaker: Guihua Gong  (University of Puerto Rico)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, March 30th, 2017

 

 

Title: Strict comparison and $\mathcal Z$-absorption of nuclear $C^\ast$-algebras

Speaker: Yifeng Xue  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, March 28th, 2017

 

 

Title: Universal C*-algebras by completely bounded unital homomorphisms

Speaker: Wenhua Qian  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, March 21st, 2017

 

 

Title: On Strong Novikov Conjecture of Locally Compact Groups for Low Degree Cohomology Classes -- IV

Speaker: Yoshiyasu Fukumoto  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, March 14th, 2017

 

 

Title: On Strong Novikov Conjecture of Locally Compact Groups for Low Degree Cohomology Classes -- III

Speaker: Yoshiyasu Fukumoto  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, March 7th, 2017

 

 

Title: On Strong Novikov Conjecture of Locally Compact Groups for Low Degree Cohomology Classes -- II

Speaker: Yoshiyasu Fukumoto  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, February 28th, 2017

 

 

Title: On the Strong Novikov Conjecture of Locally Compact Groups for Low Degree Cohomology Classes -- I

Speaker: Yoshiyasu Fukumoto  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 9:00 am - 10:00 am, February 21st, 2017

 

 

Title: Cubical, categorical & continuous: comparing cohomologies coming from k-graphs

Speaker: Jianchao Wu  (Penn State University)

Location: Science Building A1510

Time: 13:00 pm to 14:00 pm, December 26th, 2016

 

 

Title: Level Rank Dualities for Lie Algebras

Speaker: Michael Sun  (University of Muenster)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am - 10:30 am, December 12th, 2016

 

 

Title: On Exotic Crossed Products

Speaker: Zhen Wang  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 13:00 pm to 14:00 pm, December 5th, 2016

 

 

Title: On Geometry of the Dual of Reductive p-adic Groups

Speaker: Kuok Fai Chao  (Shanghai University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:20 am -11:20 am, November 26, 2016

 

 

Title: On Exotic Group C*-algebras II

Speaker: Zhong-jin Ruan  (University of Illinois at Urbana-Champaign)

Location: Science Building A1510

Time: 9:00 am -10:00 am, November 26, 2016

 

 

Title: Cross product of finite von Neumann algebras with Property $\Gamma$

Speaker: Wenhua Qian  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 pm -16:20 pm, November 25, 2016

 

 

Title: Trace of Curvature and Similarity of Cowen-Douglas Operators

Speaker: Kui Ji  (Hebei Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm -15:00 pm, November 25, 2016

 

 

Title: Poisson Processes in Free Probability

Speaker: Guimei An  (Nankai University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:20 am -11:20 am, November 25, 2016

 

 

Title: Inner Functions, Outer Functions and more in the Dirichlet Space

Speaker: Shengzhao Hou  (Suzhou University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:00 am -10:00 am, November 25, 2016

 

 

Title: Maximal Amenable Subalgebras of von Neumann Algebras

Speaker: Chengjun Hou  (Yangzhou University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 pm -16:20 pm, November 24, 2016

 

 

Title: Holomorphic Isometries from the Unit Ball into Symmetric Domains

Speaker: Kai Wang  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm -15:00 pm, November 24, 2016

 

 

Title: Frame Approximation and Complemented Embedding for Banach and Operator Spaces

Speaker: Rui Liu   (Nankai University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:20 am-11:20 am, November 24, 2016

 

 

Title: On Exotic Group $C^*$-algebras

Speaker: Zhong-jin Ruan  (University of Illinois at Urbana-Champaign)

Location: Science Building A1510

Time: 9:00 am to 10:00 am, November 24th, 2016

 

 

Title: On Simplicity of Reduced Group $C^\ast$-algebras

Speaker: Botao Long  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 13:00 pm to 14:00 pm, November 14th, 2016

 

 

Title: Cross product of finite von Neumann algebras with Property Gamma

Speaker: Wenhua Qian  (ECNU)

Location: Science Building A1510

Time: 13:00-14:00 Nov 7, 2016

 

 

Title: On Completely Positve Maps of Order Zero

Speaker: Xuanlong Fu

Location: Science Building A1510

Time: 13:00-14:00, October 31st, 2016

 

 

Title: On the Strong Novikov Conjecture of Locally Compact Groups for Low Degree Cohomology Classes

Speaker: Yoshiyasu Fukumoto  (Kyoto University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00-11:00 am, October 19, 2016

 

 

Title: Cyclic cohomology and minimal diffeomorphisms

Speaker: Hongzhi Liu  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00-11:00 am, October 12th, 2016

 

 

Title: 可逆动力系统的混沌性质

Speaker: 罗绿林  (吉林大学)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00-15:00 am, September 13th, 2016

 

 

Title: A gap between spectral distance and norm difference of normals in infinite dimensional unital simple AF algebras

Speaker: Wenhua Qian  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am-11:00 am, September 13th, 2016

 

 

Title: Cartan Subalgebras of Locally Compact etale Groupoids

Speaker: Hui Li

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am-11:00 am, August 2nd, 2016

 

 

Title: Tricky matrices

Speaker: Man-Duen Choi  (University of Toronto)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am-11:00 am, June 3rd, 2016

 

 

Title: The lower bound of the distance for the unitary orbits of normals

Speaker: Wenhua Qian  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am-11:00 am, May 31st, 2016

 

 

Title: Osajda's Labeling and Monster Group

Speaker: Benben Liao  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 13:00 pm - 14:00 pm, May 24th, 2016

 

 

Title: Finite Decomposition Complexity of Groups

Speaker: Yan Wu  (Jiaxing University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm-15:00 pm, May 20th, 2016

 

 

Title: Faithful representations of ultragraph $C^∗$-algebras

Speaker: Hui Li  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm - 15:00 pm, May 13th, 2016

 

 

Title: Nuclear dimension of $C^*$-algebras of homeomorphisms

Speaker: Ilan Hirshberg  (Ben Gurion University of the Negev)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, May 13th, 2016

 

 

Title: Bordism extensions and the Callias index theorem

Speaker: Hitoshi Moriyoshi  (Nagoya University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm - 15:00 pm, May 11th, 2016

 

 

Title: Index theory in Physics

Speaker: Toshikazu Natsume  (Nagoya Institute of Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, May 11th, 2016

 

 

Title: Coarse Embeddings and Coarse Index Maps

Speaker: Xiaoman Chen  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:10 pm - 16:10 pm, May 11th, 2016

 

 

Title: Real rank zero for purely infinite corona algebras

Speaker: Ping Wong Ng  (University of Louisiana at Lafayette)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, May 10h, 2016

 

 

Title: A generalized Fejer theorem for locally compact groups

Speaker: Huichi Huang  (Chongqing University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm - 15:00 pm, May 10th, 2016

 

 

Title: On certain properties of $C^∗$-dynamics

Speaker: Wei Sun  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:10 pm - 16:10 pm, May 10th, 2016

 

 

Title: On a class of operators in the hyperfinite type II1 factor

Speaker: Junsheng Fang  (Dalian University of Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 15:10 pm - 16:10 pm, May 9th, 2016

 

 

Title: A short visit to the classification of simple $C^*$-algebras of finite rank

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm - 15:00 pm, May 9th, 2016

 

 

Title: Automorphisms of Nuclear $C^*$-algebras

Speaker: Yasuhiko Sato  (Kyoto University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, May 9th, 2016

 

 

Title: Geometric analysis of Toeplitz operators

Speaker: Kunyu Guo  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:00 pm - 16:00 pm, May 6th, 2016

 

 

Title: A hitchhiker’s guide to index theory

Speaker: Toshikazu Natsume  (Nagoya Institute of Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, May 6th, 2016

 

 

Title: Constructive Renormalization of the Noncommutative Quantum Field Theory

Speaker: Zhituo Wang  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am - 11:00 am, May 5th, 2016

 

 

Title: The Riemann Hypothesis and Stein's Method

Speaker: Qi-Man Shao  (The Chinese University of Hong Kong)

Location: Science Building A1510
             (闵行校区数学楼 401 同步视频直播)

Time: 14:00 pm - 15:00 pm, May 4th, 2016

 

 

Title: On characteristic classes III

Speaker: Wei Sun

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, April 29th, 2016

 

 

Title: On characteristic classes -- II

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00am, April 22th, 2016

 

 

Title: On characteristic classes

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, April 15th, 2016

 

 

Title: Construction of 2-dimensional Groose-Wulkenhaar model with multi-scale loop vertex expansions

Speaker: Zhituo Wang

Location: Science Building A1510

Time: 14:00pm - 15:00pm, April 7th, 2016

 

 

Title: Ergodic invariant states and irreducible representations of crossed product $C^*$-algberas

Speaker: Huichi Huang

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, March 30th, 2016

 

 

Title: Mean ergodic theorem for amenable discrete quantum groups

Speaker: Huichi Huang

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, March 25th, 2016

 

 

Title: Kasparov's proof of Atiyah-Segal-Singer fixed point theorem

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, March 18th, 2016

 

 

Title: Kasparov's Poincare duality for elliptic operators

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, March 11th, 2016

 

 

Title: Kasparov's proof of Atiyah-Singer index theorem

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, March 4th, 2016

 

 

Title: On noncommutative dimension theory

Speaker: Jianchao Wu  (Universitaet Muenster)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, January 4th, 2016

 

 

Title: Hausdorff closeness and the rigidity of Roe algebras

Speaker: Jianchao Wu  (Universitaet Muenster)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, December 30th, 2015

 

 

Title: Crossed products of $C^*$-algebras $C(X, A)$ and their applications

Speaker: Jiajie Hua

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, December 16th, 2015

 

 

Title: The recent developments in Elliott program

Speaker: Huaxin Lin

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, December 15th, 2015

 

 

Title: Essential normality of homogeneous quotient modules over the polydisc

Speaker: 赵翀  (Shandong University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, December 10th, 2015

 

 

Title: Baum-Connes conjecture for proper coefficients

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, December 8th, 2015

 

 

Title: On Graded Kasparov Technical Theorem

Speaker: Zhen Wang

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, December 4th, 2015

 

 

Title: Fibred embeddability into $L^p$ spaces and higher index problems

Speaker: 王志杰  (嘉兴学院)

Location: Science Building A1510

Time: 15:00 pm to 16:00 pm, November 20th, 2015

 

 

Title: Laplacians on self-similar sets and their spectrum

Speaker: Jun Kigami  (University of Tokyo)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 20th, 2015

 

 

Title: On Invariant Subspace Problems of Operators in General von Neumann Type II_1 factors

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 17th, 2015

 

 

Title: $II_1$ von Neumann algebras with Property $\Gamma$

Speaker: Wenhua Qian

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 13th, 2015

 

 

Title: Ultraproducts and $II_1$ factors

Speaker: Wenhua Qian

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 10th, 2015

 

 

Title: Twisted Roe algebra and equivariant coarse embedding

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 3rd, 2015

 

 

Title: Approximate Diagonalization of Unital Homomorphisms from AH-algebras to Simple $C^*$-algebras with Rational Tracial Rank at most One

Speaker: Min Ro  (Shanghai Center for Mathematical Sciences)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, October 27th, 2015

 

 

Title: 次对角算子代数和非交换$H^p$空间

Speaker: 吉国兴 教授  (陕西师范大学)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 23th, 2015

 

 

Title: Local Mappings on Some Algebras

Speaker: Jiankui Li  (East China University of Science and Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, October 13th, 2015

 

 

Title: Strong Banach property (T)

Speaker: Benben Liao  (Shanghai Center for Mathematical Sciences)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, September 29nd, 2015

 

 

Title: On AF-embeddings of C*-algebras

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, September 22nd, 2015

 

 

Title: On controlled Mayer-Vietoris sequences

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, September 15th, 2015

 

 

Title: Pairing of $L$-theory and $KK$-theory

Speaker: Shengzhi Xu  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, August 25th, 2015

 

 

Title: On almost representations of groups

Speaker: Vladimir M. Manuilov   (Moscow State University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 19th, 2015

 

 

Title: Higher signatures on Witt spaces

Speaker: Zhizhang Xie  (Texas A&M)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 14th, 2015

 

 

Title: Similarity degree of a class of C*-algebras

Speaker: Wenhua Qian

Location: A1510, Science Building

Time: 14:30 pm to 15:30 pm, August 4th, 2015

 

 

Title: Recent developments on dimension theory for dynamical systems and the nuclear dimension for crossed products

Speaker: Jianchao Wu  (Universitaet Muenster)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 30th, 2015

 

 

Title: Lecture series on graph $C^*$-algebras -- II

Speaker: Hui Li

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 14th, 2015

 

 

Title: Noncommutative geometry, equivariant cohomology, and conformal invariants

Speaker: Hang Wang  (University of Adelaide)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 10th, 2015

 

 

Title: Sarason's conjecture for Toeplitz products

Speaker: Kehe Zhu  (State University of New York at Albany)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 9th, 2015

 

 

Title: Classification of finite simple amenable $\mathcal{Z}$-stable $C^*$-algebras

Speaker: Zhuang Niu  (University of Wyoming)

Location: Science Building A1510

Time: 2:00 pm to 3:00 pm, June 23rd, 2015

 

 

Title: Operator algebras and $C^*$-dynamical systems related to number theory

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, June 18th, 2015

 

 

Title: Certain actions of finitely generated abelian groups on higher dimensional noncommutative tori

Speaker: Zhuofeng He  (University of Tokyo)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, June 9th, 2015

 

 

Title: Twisted groupoid $C^*$-algebras of SGDS

Speaker: Hui Li

Location: Science Building A1414

Time: 15:20 pm to 16:10 pm, June 5th, 2015

 

 

Title: On Commensurability Invariance of the Farrell-Jones Conjecture

Speaker: Kun Wang  (Vanderbilt University)

Location: Science Building A1414

Time: 14:00 pm to 14:50 pm, June 5th, 2015

 

 

Title: The coarse Novikov conjecture and Banach spaces with Property (H)

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1414

Time: 10:45 am to 11:35 am, June 5th, 2015

 

 

Title: Lifting Commutation Relations in Cuntz Algebras

Speaker: Bruce Blackadar  (University of Nevada, Reno)

Location: Science Building A1414

Time: 9:30 am to 10:20 am, June 5th, 2015

 

 

Title: Pure infiniteness and ideal structure of $C^*$-algebras associated with Fell bundles

Speaker: Wojciech Szymanski  (University of Southern Denmark)

Location: Science Building A1414

Time: 15:20 pm to 16:10 pm, June 3rd, 2015

 

 

Title: Real rank zero for purely infinite $2$-graph $C^*$-algebras

Speaker: David Pask  (The University of Wollongong)

Location: Science Building A1414

Time: 14:00 pm to 14:50 pm, June 3rd, 2015

 

 

Title: Rokhlin property for an inclusion of $C^*$-algebras

Speaker: Hiroyuki Osaka  (Ritsumeikan University)

Location: Science Building A1414

Time: 10:50 am to 11:40 am, June 3rd, 2015

 

 

Title: Curvature and Rigidity in Manifolds

Speaker: Stanley Chang  (Wellesley College)

Location: Science Building A1414

Time: 9:30 am to 10:20 am, June 3rd, 2015

 

 

Title: On conjugacies of $C^*$-dynamical systems

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1414

Time: 8:30 am to 9:20 am, June 3rd, 2015

 

 

Title: Constructive Renormalization of the Matrix and Tensor models with Loop Vertex Expansions

Speaker: Zhituo Wang  (University of Paris-sud 11)

Location: Science Building A510

Time: 15:20 pm to 16:10 pm, June 2nd, 2015

 

 

Title: Higher signatures on Witt spaces

Speaker: Zhizhang Xie  (Texas A&M University)

Location: Science Building A1414

Time: 14:00 pm to 14:50 pm, June 2nd, 2015

 

 

Title: Classification of finite simple amenable $\mathcal{Z}$-stable $C^*$-algebras

Speaker: Huaxin Lin

Location: Science Building A510

Time: 10:50 am to 11:40 am, June 2nd, 2015

 

 

Title: $L^2$ invariants and dynamical systems

Speaker: Hanfeng Li  (State University of New York at Buffalo)

Location: Science Building A510

Time: 9:30 am to 10:20 am, June 2nd, 2015

 

 

Title: The $KK$-theory of quantum lens spaces

Speaker: Giovanni Landi  (Universita di Trieste)

Location: Science Building A510

Time: 8:30 am to 9:20 am, June 2nd, 2015

 

 

Title: Higher index theory and quantitative operator $K$-theory

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1414

Time: 16:20 pm to 17:10 pm, June 1st, 2015

 

 

Title: An introduction for the monograph "Multiplication Operators on the Bergman Space"

Speaker: Kunyu Guo  (Fudan University)

Location: Science Building A1414

Time: 15:20 pm to 16:10 pm, June 1st, 2015

 

 

Title: Operators on the Bergman spaces on polygons

Speaker: Dechao Zheng  (Vanderbilt University)

Location: Science Building A1414

Time: 14:00 pm to 14:50 pm, June 1st, 2015

 

 

Title: Noncommutative Poisson boundaries and Cuntz algebra states

Speaker: Masaki Izumi  (Kyoto University)

Location: Science Building A1414

Time: 10:50 am to 11:40 am, June 1st, 2015

 

 

Title: Abelian $C^*$-algebras and Actions of Natural Numbers

Speaker: Liming Ge  (University of New Hampshire)

Location: Science Building A1414

Time: 9:35 am to 10:25 am, June 1st, 2015

 

 

Title: On the classification of AH-algebras with ideal property

Speaker: Guihua Gong  (Jilin University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 26th, 2015

 

 

Title: Completeness of n-Tuples of projections in C*-algebras

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 15:10 pm to 16:10 pm, May 15th, 2015

 

 

Title: Higher index theory for expanders

Speaker: Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, May 15th, 2015

 

 

Title: Lifting local homeomorphisms to Cantor set

Speaker: Hui Li

Location: Science Building A1510

Time: 10:40 am to 11:40 am, May 15th, 2015

 

 

Title: Equivariant coarse embedding into Hilbert spaces

Speaker: Xianjin Wang  (Chongqing University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 15th, 2015

 

 

Title: Introduction to compact quantum groups and compact quantum metric spaces

Speaker: Botao Long  (Ph.D, East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:00 pm to 16:00 pm, May 13th, 2015

 

 

Title: On the stability of the spectral properties under commuting perturbations

Speaker: Kai Yan  (Ph.D, Tongji University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, May 13th, 2015

 

 

Title: Operator algebras in geometric quantisation

Speaker: Peter Hochs  (University of Adelaide)

Location: Science Building A1510

Time: 10:40 am to 11:40 am, May 13th, 2015

 

 

Title: Topological dynamics and $C^*$-algebras

Speaker: Xin Li  (Queen Mary University of London)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 13th, 2015

 

 

Title: $K_1$ isomorphisms

Speaker: Zhen Wang  (Ph.D, East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 16:00 pm to 17:00 pm, May 12th, 2015

 

 

Title: Existence results for some nonlinear elliptic equations with measure data in Orlicz-Sobolev spaces

Speaker: Ge Dong  (Ph.D, Tongji University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:00 pm to 16:00 pm, May 12th, 2015

 

 

Title: An introduction to tracial topological rank of simple $C^*$-algebras

Speaker: Xuanlong Fu  (Ph.D, East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, May 12th, 2015

 

 

Title: Kazhdan projections, random walks and ergodic theorems

Speaker: Piotr Nowak  (Institute of Mathematics of the Polish Academy of Sciences; University of Warsaw)

Location: Science Building A1510

Time: 10:40 am to 11:40 am, May 12th, 2015

 

 

Title: The Principle of Locality made simple

Speaker: MAN-DUEN CHOI 蔡文端  (University of Toronto)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 12th, 2015

 

 

Title: TBA

Speaker: Yijun Yao  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 15:10 pm to 16:10 pm, May 11th, 2015

 

 

Title: Noncommutative covering dimension for $C^*$-algebras and dynamical systems

Speaker: Joachim Zacharias  (University of Glasgow)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, May 11th, 2015

 

 

Title: Distance between unitary orbits of normal elements in simple $C^*$-algebras

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 10:40 am to 11:40 am, May 11th, 2015

 

 

Title: Classification of simple $\mathcal{Z}$-stable $C^*$-algebras

Speaker: Huaxin Lin

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 11th, 2015

 

 

Title: Lecture series on graph algebras

Speaker: Hui Li  (East China Normal University)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, April 28th, 2015

 

 

Title: On conjugacies of $C^*$-dynamical systems -- II

Speaker: Wei Sun  (East China Normal University)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, April 21st, 2015

 

 

Title: Crossed products from dynamical systems

Speaker: Huaxin Lin

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 16th, 2015

 

 

Title: $K$-theory for Roe algebras of expanders -- II

Speaker: Dapeng Zhou

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, April 7th, 2015

 

 

Title: Approximated by finite-dimensional homomorphisms into Simple $C^*$-Algebras with Tracial Rank One -- II

Speaker: Junping Liu

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 31st, 2015

 

 

Title: Faithful representations of graph algebras

Speaker: Hui Li  (East China Normal University)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:40 am to 11:40 am, Mar 27th, 2015

 

 

Title: On Equivariant Coarse Baum-Connes Conjecture of Equivariant Coarse Embeddable Metric Spaces

Speaker: Benyin Fu  (Shanghai Finance University)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Mar 27th, 2015

 

 

Title: $K$-theory for Roe algebras of expanders

Speaker: Dapeng Zhou  (East China Normal University)

Location: A1510, Science Building

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, Mar 26th, 2015

 

 

Title: Existence of the Matui-Sato tracial Rokhlin property

Speaker: Michael Sun  (University of Muenster)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:40 am to 11:40 am, Mar 26th, 2015

 

 

Title: Index and determinant of commuting $n$-tuples of operators

Speaker: Ryszard Nest  (Copenhagen University)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Mar 26th, 2015

 

 

Title: Coarse embedding and fibred coarse embedding into Hilbert space

Speaker: Zhen Wang

Location: A1510, Science Building

Time: 15:00 pm to 16:00 am, Mar 24th, 2015

 

 

Title: (Straight) Finite Decomposition Complexity for Residually Finite Groups and their Box Spaces

Speaker: Jiawen Zhang

Location: A1510, Science Building

Time: 14:00 pm to 15:00 am, Mar 24th, 2015

 

 

Title: Band truncation approximation for opeartors in uniform Roe algebras of discrete groups

Speaker: Qin Wang  (East China Normal University)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:40 am to 11:40 am, Mar 24th, 2015

 

 

Title: Minimal dynamics and the Jiang-Su algebra

Speaker: Karen Strung  (Institute of Mathematics of the Polish Academy of Sciences)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Mar 24th, 2015

 

 

Title: Quantization and quantum Gromov-Hausdorff convergences

Speaker: Botao Long

Location: A1510, Science Building

Time: 16:00 pm to 17:00 am, Mar 23rd, 2015

 

 

Title: Property T for discrete groupoids

Speaker: Baojie Jiang

Location: A1510, Science Building

Time: 15:00 pm to 16:00 am, Mar 23rd, 2015

 

 

Title: Tracial topological rank of simple C*-algebras

Speaker: Xuanlong Fu

Location: A1510, Science Building

Time: 14:00 pm to 15:00 am, Mar 23rd, 2015

 

 

Title: A brief introduction to the basic homotopy lemma

Speaker: Huaxin Lin

Location: A1510, Science Building

Time: 10:40 am to 11:40 am, Mar 23rd, 2015

 

 

Title: TBA

Speaker: Nate Brown  (Penn. State University)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Mar 23rd, 2015

 

 

Title: Classification of certain order zero c.p. maps by traces

Speaker: Yasuhiko Sato  (Kyoto University)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 20th, 2015

 

 

Title: On conjugacies of C*-dynamical systems

Speaker: Wei Sun  (East China Normal University)

Location: A1510, Science Building

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, Mar 19th, 2015

 

 

Title: The Toms-Winter conjecture

Speaker: Nate Brown  (Penn. State University)

Location: A1510, Science Building

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 19th, 2015

 

 

Title: An introduction to the basic homotopy lemma

Speaker: Huaxin Lin

Location: A1510, Science Building

Time: 15:00 pm to 16:00 pm, Mar 16th, 2015

 

 

Title: Strengthening Tensor Product C*-algebras

Speaker: Michael Sun  (University of Muenster)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Mar 12th, 2015

 

 

Title: Variations on the theme of amenability

Speaker: Jianchao Wu  (University of Muenster)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Mar 10th, 2015

 

 

Title: Approximated by finite-dimensional homomorphisms into Simple $C^*$-Algebras with Tracial Rank One

Speaker: Junping Liu

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 pm to 10:30 pm, Mar 5th, 2015

 

 

Title: Introduction to Connes-Chern character and some applications

Speaker: 王航  (University of Adelaide)

Location: A1510, Science Building

Time: 2:00 pm to 3:00 pm, Jan 5th, 2015

 

 

Title: On localized index theory

Speaker: 王航  (University of Adelaide)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Dec 25th, 2014

 

 

Title: Controlled $K$-theory for crossed products

Speaker: Dapeng Zhou

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Dec 18th, 2014

 

 

Title: On tensor products of classifiable $C^*$-algebras

Speaker: Wei Sun

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Dec 11th, 2014

 

 

Title: Exponential length of $C^*$-algebras

Speaker: Dr. Hui Li  (Postdoc at Research Center for Operator Algebras)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Dec 4th, 2014

 

 

Title: Coarse compactification and index theory -- II

Speaker: Dapeng Zhou  (Postdoc at Research Center for Operator Algebras)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Nov 27th, 2014

 

 

Title: On Gelfand transformations

Speaker: Xuanlong Fu

Location: A1510, Science Building

Time: 14:00 pm to 16:00 pm, Nov 13th, 2014

 

 

Title: Coarse compactification and index theory -- II

Speaker: Dapeng Zhou  (Postdoc at Research Center for Operator Algebras)

Location: A1510, Science Building

Time: 9:30 am to 10:30 am, Nov 11th, 2014

 

 

Title: Well-posedness of vector-valued boundary problems with periodic conditions

Speaker: Shangquan Bu  (Tsinghua University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 7th, 2014

 

 

Title: Operator norm convergence of Fourier series in uniform Roe algebras of discrete groups

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 31st, 2014

 

 

Title: Determinant rank of C*-algebras

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 pm to 16:20 pm, October 30th, 2014

 

 

Title: On Some Coarse Index Theorem

Speaker: Yijun Yao

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, October 30th, 2014

 

 

Title: A note on noncommutative sigma-model on noncommutative torus

Speaker: Hyun Ho Lee

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 30th, 2014

 

 

Title: Operator monotone functions, operator convex functions, and strongly operator convex functions

Speaker: Lawrence G. Brown

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 29th, 2014

 

 

Title: Branching systems of directed graphs

Speaker: Hui Li

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 pm to 16:20 pm, October 29th, 2014

 

 

Title: On the decomposition into discrete, type II and type III C*-algebras

Speaker: Chi-Keung Ng

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, October 29th, 2014

 

 

Title: The KK-Lifting Problem for C*-Algebras and Order Structures on K-Groups

Speaker: Zhiqiang Li

Location: Science Building A1510

Time: 15:20 pm to 16:20 pm, October 28th, 2014

 

 

Title: On certain generalized noncommutative tori

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, October 28th, 2014

 

 

Title: Classifying C*-algebras into three types

Speaker: Ngai-Ching Wong

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 28th, 2014

 

 

Title: Coarse compactification and index theory

Speaker: Dr. Dapeng Zhou

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, October 23rd, 2014

 

 

Title: Lecture series on twisted topological graph algebras

Speaker: Hui Li  (Postdoc at East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 16th, 2014

 

 

Title: Lecture series on twisted topological graph algebras

Speaker: Hui Li  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 9th, 2014

 

 

Title: Lecture series on twisted topological graph algebras

Speaker: Hui Li  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, September 30th, 2014

 

 

Title: Exponential rank for simple $\mathcal{Z}$-stable $C^*$-algebras with rational tracial rank no more than one

Speaker: Zhiqiang Li  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, September 22nd, 2014

 

 

Title: An Introduction to Approximate Subgroups

Speaker: Emmanuel Breuillard  (Universite Paris-Sud XI)

Location: Science Building A1510

Time: 10:30 am to 11:30 am, August 22nd, 2014

 

 

Title: Lecture series on twisted topological graph algebras

Speaker: Hui Li  (University of Wollongong)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, August 20th, 2014

 

 

Title: The non-commutative geometry of two-by-two matrices

Speaker: Man-Duen Choi  (University of Toronto)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, July 23rd, 2014

 

 

Title: On the Quatitative $K$-theory

Speaker: Herve Oyono Oyono  (Universite de Lorraine)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, July 21st, 2014

 

 

Title: Simple $C^*$-algebras with quasicontinuous scale

Speaker: Ping Wong Ng  (University of Louisiana at Lafayette)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, July 17th, 2014

 

 

Title: Reduced abelian group actions on UHF algebras

Speaker: Michael Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 16:00 pm to 17:00 pm, July 3rd, 2014

 

 

Title: Haagerup Property of $C^*$-algebras

Speaker: Chao You  (East China Normal University; Harbin Institute of Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, June 5th, 2014

 

 

Title: Minimal dynamical system on odd dimensional spheres

Speaker: Huaxin Lin  (East China Normal University)

Location: 复旦大学光华主楼2001

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, May 29th, 2014

 

 

Title: Determinant rank of $C^*$-algebras

Speaker: Prof. Huaxin Lin  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 23rd, 2014

 

 

Title: An Analytic Grothendieck Riemann Roch Theorem

Speaker: Xiang Tang  (Washington University in St. Louis)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 am, May 22nd, 2014

 

 

Title: The $C^*$-algebra of a minimal homeomorphism with zero mean dimension

Speaker: Dr. Zhuang Niu  (University of Wy$\omega$ming)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 22nd, 2014

 

 

Title: Group actions on graphs and $C^*$-algebras

Speaker: Valentin Deaconu  (University of Nevada, Reno)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 am, May 20th, 2014

 

 

Title: Hilbert $C^*$-bundles and Thom isomorphism

Speaker: 徐胜芝教授  (复旦大学)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 20th, 2014

 

 

Title: An introduction to the monograph "Multiplication Operators on Bergman Space"

Speaker: 郭坤宇教授  (复旦大学)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, May 19th, 2014

 

 

Title: Conditionally negative type kernels, the Haagerup property and higher index problem

Speaker: Prof. Qin Wang  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 19nd, 2014

 

 

Title: Irrational Extended Rotation Algebras

Speaker: Zhuang Niu  (University of Wyoming)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 15th, 2014

 

 

Title: A classification for AF-systems of certain finite cyclic groups

Speaker: 李智强  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 14th, 2014

 

 

Title: On the structures of crossed product $C^*$-algebras -- II

Speaker: Wei Sun  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, May 8th, 2014

 

 

Title: Spectral coincidence between lamplighter and BBS automata

Speaker: Prof. Tsuyoshi Kato  (Kyoto University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 28th, 2014

 

 

Title: On the structures of crossed product $C^*$-algebras

Speaker: Wei Sun  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 24th, 2014

 

 

Title: Conjugacies of dynamical systems, and the crossed product $C^*$-algebras

Speaker: Wei Sun  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, Apr 17th, 2014

 

 

Title: Dimension reduction in $C(X, \mbox{UHF})$

Speaker: Aaron Peter Tikuisis  (University of Aberdeen)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 17th, 2014

 

 

Title: A survey on non-commutative sigma model

Speaker: Hyun Ho Lee  (University of Ulsan)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, Apr 15th, 2014

 

 

Title: Coarse geometry via uniformly bounded representations

Speaker: Piotr Nowak  (Institute of Mathematics of the Polish Academy of Sciences; University of Warsaw)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 15th, 2014

 

 

Title: Minimal dynamical systems on odd dimensional connected spaces

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 14:00 pm to 15:00 pm, Apr 14th, 2014

 

 

Title: Murray-von Neumann equivalence for positive elements and order zero c.p. maps

Speaker: Yasuhiko Sato  (Kyoto University; University of Copenhagen)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 14th, 2014

 

 

Title: Curvature, Swan's Theorem and Similarity Classification of Holomorphic Bundles

Speaker: Chunlan Jiang  (Hebei Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 11th, 2014

 

 

Title: Distance between unitary orbits of normal elements -- IV

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 10th, 2014

 

 

Title: Distance between unitary orbits of normal elements

Speaker: Prof. Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Apr 3rd, 2014

 

 

Title: Distance between unitary orbits of normal elements in simple $C^*$-algebras of real rank zero -- II

Speaker: Prof. Shanwen Hu  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 27th, 2014

 

 

Title: Distance between unitary orbits of normal elements in simple $C^*$-algebras of real rank zero -- I

Speaker: Prof. Shanwen Hu  (East China Normal University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 20th, 2014

 

 

Title: Coarse geometric approach to the Baum-Connes conjecture

Speaker: Dr. Dapeng Zhou  (Vanderbilt University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 13th, 2014

 

 

Title: Positive curvature and relative coarse index theory

Speaker: Dr. Dapeng Zhou  (Vanderbilt University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Mar 6th, 2014

 

 

Title: On tensor products of classifiable $C^*$-algebras

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Feb 27th, 2014

 

 

Title: Geometric Property (T)

Speaker: Prof. Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 13:30 pm to 14:30 pm, Feb 25th, 2014

 

 

Title: The coarse Baum-Connes conjecture and controlled operator $K$-theory

Speaker: Dapeng Zhou  (Vanderbilt University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Dec 25th, 2013

 

 

Title: Order Structures on $K$-groups

Speaker: Zhiqiang Li

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Dec 18th, 2013

 

 

Title: On ordered Bratteli diagrams -- III

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Dec 11st, 2013

 

 

Title: About the root distributions of polynomials

Speaker: Yijun Yao  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 4:10 pm to 5:10 pm, Dec 4th, 2013

 

 

Title: On ordered Bratteli diagrams -- II

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Nov 27th, 2013

 

 

Title: On ordered Bratteli diagrams

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Nov 20th, 2013

 

 

Title: Approximate inner automorphisms of simple unital A$\mathbb{T}$-algebras of real rank zero -- II

Speaker: Zhiqiang Li

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, Nov 19th, 2013

 

 

Title: Truncation approximation in uniform Roe algebras and spectral invariant dense subalgebras

Speaker: Xianjin Wang  (Chongqing University)

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 15th, 2013

 

 

Title: Almost representation and $K$-theory -- III

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 10:00 am to 11:00 am, November 13th, 2013

 

 

Title: Almost representation and $K$-theory -- II

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 6th, 2013

 

 

Title: The connected unitary group modulo the closure of its commutator subgroup for certain $C^*$-algebras

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 5th, 2013

 

 

Title: Almost representation and $K$-theory -- I

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 30th, 2013

 

 

Title: Approximate inner automorphisms of simple unital A$\mathbb{T}$-algebras of real rank zero

Speaker: Zhiqiang Li

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 22nd, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- VII

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 16th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- VI

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 8th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- V

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, September 25th, 2013

 

 

Title: A stably projectionless $K$-theoretic analogue of the Jiang-Su algebra -- II

Speaker: Zhiqiang Li

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, September 18th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- IV

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, September 17th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- IV

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 3:00 pm to 4:00 pm, September 11th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- III

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 pm to 10:30 pm, September 6th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras -- II

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 3:00 pm to 4:00 pm, September 4th, 2013

 

 

Title: Weakening Idempotency in $K$-Theory

Speaker: Vladimir M. Manuilov  (Moscow State University)

Location: Science Building A1510

Time: 3:00 pm to 4:00 pm, August 29th, 2013

 

 

Title: Decomposition rank of UHF-absorbing $C^*$-algebras

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 26th, 2013

 

 

Title: A stably projectionless K-theoretic analogue of the Jiang-Su algebra

Speaker: Zhiqiang Li

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 21st, 2013

 

 

Title: 有限群表示的简介

Speaker: 时俭益

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 19th, 2013

 

 

Title: Distance between measure spaces and distance between unitary orbits of normal elements

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 16th, 2013

 

 

Title: An hour of stability

Speaker: Michael Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 14th, 2013

 

 

Title: Bott elements, can they add?

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 3:30 pm to 4:30 pm, August 13th, 2013

 

 

Title: Exel formula and rotation algebras -- II

Speaker: Jiajie Hua

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 12th, 2013

 

 

Title: Perturbations and Expressions of Certain Generalized Inverses

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 9th, 2013

 

 

Title: 量子计算、量子信息与算子理论

Speaker: 侯晋川  (太原理工大学)

Location: Science Building A1510

Time: 10:45 am to 11:45 am, August 5th, 2013

 

 

Title: Finite Part of Operator $K$-Theory for Groups with Rapid Decay Property

Speaker: Sherry Gong  (MIT)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 5th, 2013

 

 

Title: Localization and Berezin transform on the Fock space

Speaker: Jingbo Xia  (State University of New York at Buffalo )

Location: Science Building A1510

Time: 2:00 pm to 3:00 pm, August 6th, 2013

 

 

Title: Exel formula and rotation algebras

Speaker: Jiajie Hua

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 31st,2013

 

 

Title: Structure of the Transformation Group $C^*$-algebras Associated with Minimal Dynamical Systems

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 17th, 2013

 

 

Title: On the $C^*$-algebraic version of the Little Picard Theorem

Speaker: Qiongqiong Pan

Location: Science Building A1510

Time: 3:00 pm to 4:00 pm July 16th, 2013

 

 

Title: Banach spectral gaps of finite graphs II: Large scale geometry

Speaker: Masato Mimura  (Tohoku University)

Location: Science Building A1510

Time: 3:00 pm to 4:00 pm, July 11th 2013

 

 

Title: Banach spectral gaps of finite graphs I: Expanders and Kazhdan-type constants

Speaker: Masato Mimura   (Tohoku University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 11th, 2013

 

 

Title: Existence of actions with the tracial Rohlin property

Speaker: Michael Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 10th, 2013

 

 

Title: Diagonalization of homomorphisms

Speaker: Ro Min  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 8th, 2013

 

 

Title: Existence of group actions with the tracial Rohlin property

Speaker: Michael Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, June 5th, 2013

 

 

Title: Characteristic Classes of Vector Bundles and $K$-theory

Speaker: Guihua Gong  (University of Puerto Rico)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 pm, May 29th, 2013

 

 

Title: $C^*$-algebras of certain non-minimal homeomorphisms on a Cantor set -- II

Speaker: Zhuang Niu  (University of Wyoming)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 pm, May 22nd, 2013

 

 

Title: Fibred coarse embedding of metric spaces and its applications

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 17th, 2013

 

 

Title: Continuous fields with fibres $\mathcal{O}_\infty$

Speaker: Etienne Blanchard  (Institut de Math. de Jussieu)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 15th, 2013

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, May 15th, 2013

 

 

Title: Corona algebra of the stablized Jiang Su algebra

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon )

Location: Science Building A1510

Time: 2:00 pm to 3:00pm, May 14th, 2013

 

 

Title: $C^*$-algebras of certain non-minimal homeomorphisms on a Cantor set

Speaker: Zhuang Niu  (University of Wyoming)

Location: Science Building A1510

Time: 3:30 pm to 4:30 pm, May 14th, 2013

 

 

Title: Regularity properties in $C^*$-algebras and topological dynamics

Speaker: Wilhelm Winter  (Universitaet Muenster)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 14th, 2013

 

 

Title: On some problems related to foliation structures

Speaker: Yijun Yao  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, May 13th, 2013

 

 

Title: On Furstenberg Transformation --- II

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 8th, 2013

 

 

Title: On Furstenberg Transformation -- I

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 2nd, 2013

 

 

Title: Uniform Local Amenability

Speaker: Jan Spakula  (University of Vienna )

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 26th, 2013

 

 

Title: Exponential Length and Exponential Rank of Z-stable C*-algebras

Speaker: Huaxin Lin

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, April 24th, 2013

 

 

Title: Turbulence in automorphism groups of $C^*$-algebras

Speaker: David Kerr  (Texas A&M University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 24th, 2013

 

 

Title: On generalized universal irrational rotation $C^*$-algebras

Speaker: Junsheng Fang  (Dalian University of Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 23rd, 2013

 

 

Title: On $K$-theory of some noncommutative orbifolds

Speaker: Yijun Yao  (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, April 23rd, 2013

 

 

Title: Close Operator Algebras

Speaker: Stuart White  (University of Glasgow)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 22nd, 2013

 

 

Title: The Haagerup Property for Groupoids -- II

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 17th, 2013

 

 

Title: Kishimoto's Theorem in Simple $C^*$-algebras of Tracial Rank One

Speaker: Huaxin Lin  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 10th, 2013

 

 

Title: The Haagerup Property for Groupoids

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 3rd, 2013

 

 

Title: Closed Unitary and Similarity Orbits of Normal Operators - II

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1506

Time: 9:30 am to 10:30 am, March 20th, 2013

 

 

Title: Closed Unitary and Similarity Orbits of Normal Operators

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1506

Time: 9:00 am to 10:00 am, December 28th, 2012

 

 

Title: Moore-Penrose Inverses and Approximate Polar Decompositions

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, December 26th, 2012

 

 

Title: The Haagerup property for residually finite groups

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, December 19th, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- VI

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, December 12nd, 2012

 

 

Title: Least Square Problem in Orthonormalization

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, December 5th, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- VI

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 28th, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- V

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 21st, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- IV

Speaker: Chao You

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 14th, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- III

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, November 7th, 2012

 

 

Title: Some progress on numerical range of operators and its applications

Speaker: 杜鸿科(陕西师范大学)

Location: Science Building A1510

Time: 9:00 am to 10:00 am, November 6th, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- II

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 31st, 2012

 

 

Title: On Generalized Irrational Rotation Algebras -- I

Speaker: Junping Liu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 24th, 2012

 

 

Title: Rigidity Property and Classification of $C^*$-algebras -- II

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 17th, 2012

 

 

Title: Rigidity Property and Classification of $C^*$-algebras -- I

Speaker: Wei Sun

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, October 10th, 2012

 

 

Title: Uniformly outer action on UHF-algebra

Speaker: Michael Y. Sun   (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 28th, 2012

 

 

Title: On $C^*$-Algebra Extensions

Speaker: Vladimir Manuilov  (Moscow State University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 27th, 2012

 

 

Title: Product type action on UHF-algebra

Speaker: Michael Y. Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 22nd, 2012

 

 

Title: Automorphism of UHF-algebras

Speaker: Michael Y. Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 20th, 2012

 

 

Title: On generalized universal irrational rotation algebras

Speaker: Junsheng Fang  (Dalian University of Technology)

Location: Science Building A1510

Time: 8:30 am to 9:30 am, August 10th, 2012

 

 

Title: Ideal Structures Of Roe Algebras

Speaker: Qin Wang

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, August 8th, 2012

 

 

Title: Spectrum and essential spectrum of Toeplitz operators

Speaker: Dechao Zheng  (Vanderbilt University & Chongqing University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 8th, 2012

 

 

Title: Tracial Approximation and $C^*$-dynamical System

Speaker: Xiaochun Fang  (Tongji University)

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, August 7th, 2012

 

 

Title: $C^*$-algebras Generated By Three Projections

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 7th, 2012

 

 

Title: Hilbert $C^*$-module -- III

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 3rd, 2012

 

 

Title: Hilbert $C^*$-module -- II

Speaker: Qiongqiong Pan

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, August 1st, 2012

 

 

Title: Limits Of Finite Dimensional C*-algebra Homomorphisms

Speaker: Yifan Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 30th, 2012

 

 

Title: Topological Orbit Equivalence and $C^*$-crossed Products

Speaker: Jiajie Hua

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 27th, 2012

 

 

Title: Trace and winding number on Banach algebra

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 25th, 2012

 

 

Title: Unital Extensions by Purely Infinite Simple $C^*$-algebras

Speaker: Junping Liu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 23rd, 2012

 

 

Title: Structure of Compact Quantum Groups $A_u(Q)$ and $B_u(Q)$ and their Isomorphism Classification

Speaker: Suzhou Wang  (University of Georgia)

Location: Science Building A1510

Time: 2:30 pm to 3:30 pm, July 19th, 2012

 

 

Title: Harmonic analysis on noncommutative tori

Speaker: Quanhua Xu  (Universite de Franche-Comte & Wuhan University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 18th, 2012

 

 

Title: Some Investigations of Simple Inductive Limits On Splitting Interval Algebras With Dimension Drops

Speaker: Zhiqiang Li  (Fields Institute & University of Toronto)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 17th, 2012

 

 

Title: Automorphism Group on UHF Algebra

Speaker: Michael Y. Sun  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 16th, 2012

 

 

Title: Furstenberg Transformation II

Speaker: Hutian Liang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 13th, 2012

 

 

Title: Hilbert C*-module

Speaker: Yuanhang Zhang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 11th, 2012

 

 

Title: Approximately Diagonalizing Homomorphisms

Speaker: Min Y. Ro  (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 9th, 2012

 

 

Title: Furstenberg Transformation

Speaker: Hutian Liang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 6th, 2012

 

 

Title: Some of Projections on Separable Hilbert Spaces

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, July 3rd, 2012

 

 

Title: Bott-element and the basic homotopy lemma II

Speaker: Qianqian Yan

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 30th, 2012

 

 

Title: The determinant map on certain simple C*-algebras

Speaker: Ping Wong Ng   (University of Louisiana at Lafayette)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 28th, 2012

 

 

Title: Mean dimension and AH-algebras

Speaker: Niu Zhuang   (Memorial University of Newfoundland)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 25th, 2012

 

 

Title: Complete n-tuple of Projections in Hilbert space

Speaker: Shanwen Hu

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 24th, 2012

 

 

Title: The Cuntz semigroup, a Riesz type interpolation property, comparison and the ideal property

Speaker: Cornel Pasnicu   (University of Puerto Rico)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 23rd, 2012

 

 

Title: Twisted Higher Rank Graph C*-algebras (joint work with David Pask and Aidan Sims)

Speaker: Alex Kumjian   (University of Nevada, Reno)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, May 21st, 2012

 

 

Title: About the tracial approximation

Speaker: Xiaochun Fang   (Tongji University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 27th, 2012

 

 

Title: Semigroups in Cu with a strong product

Speaker: Francesc Perera   (Universitat Autonomade Barcelona)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 25th, 2012

 

 

Title: Classification of extensions of A$\mathbb{T}$-algebras

Speaker: Changguo Wei   (Ocean University of China)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 19th, 2012

 

 

Title: Decomposable approximations of nuclear C*-algebras

Speaker: Ilan Hirshberg   (Ben Gurion University of the Negev)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 18th, 2012

 

 

Title: On Rankin-Cohen Deformations

Speaker: Yijun Yao   (Fudan University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 17th, 2012

 

 

Title: C*-algebras of separated graphs

Speaker: Pere Ara   (Universitat Autonoma de Barcelona)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 16th, 2012

 

 

Title: Strict comparison and Z-absorption of nuclear C*-algebras

Speaker: Yasuhiko Sato   (University of Oregon)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 12th, 2012

 

 

Title: The Ext--Group of Unitary Equivalence Classes of Unital Extensions

Speaker: Yifeng Xue

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 11th, 2012

 

 

Title: The Cuntz semigroup and Perturbations of C*-algebras

Speaker: Andrew S. Toms   (Purdue University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, April 10th, 2012

 

 

Title: On the Foundations of Murray-von Neumann

Speaker: Richard V. Kadison   (University of Pennsylvania)

Location: Science Building A510

Time: 9:30 am to 11:00 am, March 28th, 2012

 

 

Title: Classification and Structure of Unital Graph C*-algebras

Speaker: Soren Eilers   (University of Copenhagen)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, March 28th, 2012

 

 

Title: A Murray-von Neumann Type Classification of C*-algebras

Speaker: Chi-Keung Ng   (Nankai University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, March 27th, 2012

 

 

Title: The Origins? An Introduction to Operator Algebras

Speaker: Richard V. Kadison   (University of Pennsylvania)

Location: Science Building A510

Time: 10:00 am to 11:00 am, March 26th, 2012

 

 

Title: Coarse embeddings of metric spaces and higher index problems

Speaker: Qin Wang  (Donghua University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, March 23rd, 2012

 

 

Title: Classification of Purely Infinite Graph Algebras with Finitely Many Ideals

Speaker: Takeshi Katsura   (Keio University)

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, March 22nd, 2012

 

 

Title: Crossed Product of $C(X)$ by a Free Minimal Actions of the Reals

Speaker: Hutian Liang

Location: Science Building A1510

Time: 9:30 am to 10:30 am, March 21st, 2012